Bebeklere Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Bebeklere Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?

Bebeklerinize sebze çorbası vermek için dört aylık olmalarını beklemelisiniz. Bebeklerinize anne sütü verirken, dördüncü ayla birlikte vereceğiniz sebze çorbası gelişimlerine destek olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken konu, ek gıda verilirken bebeğinize bunu alıştırarak vermeniz gerektiğidir. Hazırlayacağınız çorbanın içinde kullanacağınız sebzelerdeki karbonhidrat, vitamin ve lifler bebekler için oldukça faydalıdır. Ancak çorbayı hazırlarken bazı sebzelere dikkat etmelisiniz. Özellikle yer elması, pancar, salatalık, bamya gibi sebzeleri kullanmamaya çalışın. Sebze çorbasında taze bezelye, patates, havuç, kereviz, brokoli, semizotu, karnabahar, Brüksel lahanası, ıspanak, kırmızı biber, enginar, çarliston biber, maydanoz gibi sebzeleri kullanabilirsiniz. Sarımsak, lahana, pırasa gibi sebzeler gaz yapabileceğinden, bunların bebeklere hazırlanacak çorbada kullanımı dokuzuncu aydan sonra olmalıdır. Domates de alerjik reaksiyon yaratabilecek bir sebze olduğundan, yedinci veya sekizinci aydan sonra kullanılmalıdır. Bunun dışında içinde nikotin bulunduğundan ve besleyici özelliği olmayan patlıcanın da sebze çorbasında kullanılmaması tavsiye edilir.

Bebeklere Sebze Çorbası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Sebzeler iyice yıkanmalıdır
 • Sebzelerin vitaminleri kaybolmasın diye, çorbanın içine ilave etmeden hemen önce doğranmalıdır.
 • Çorba pişirilirken içine yetecek kadar su konmalıdır.
 • Çorbanın kısa sürede pişirilmesi önerilir
 • İçine soda konulmamalıdır
 • Kara lahana, pazı, ıspanak, taze fasulye gibi sebzeler pişerken nitrit gibi maddeler salacağından, hazırlanan çorbanın az miktarda olması ve 24 saatte tüketilmesi gerekir. Çünkü nitrit bebeklerde kansızlık, büyüme geriliği gibi olumsuz etkilere yol açabilir.
 • Çorbanın içinde zeytinyağı kullanılacaksa, bu pişirirken değil, sebze çorbasının soğuması sırasında ilave edilmelidir.


 • 1 adet orta boyda patates
 • 4 su bardağı su
 • 2 adet orta boyda havuç
 • 1 tutam tuz
 • 1 mama kaşığı irmik

Sebze çorbasını hazırlarken mevsime uygun sebzelerin kullanılması gerekir. İçine havuç, patates, ıspanak, kabak gibi sebzelerden en az ikisini koyarak çorbayı yapabilirsiniz. Öncelikle sebzeleri güzelce yıkayın. Ardından sebzeleri doğramaya başlayın. Bunları bir tencereye alarak, içine az tuzu ve suyu ilave edip, kısık ateşte yaklaşık 45-50 dakika kadar pişirin. İsterseniz daha sağlıklı olması açısından, sebzeleri buharlı pişirici içinde pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece vitamin ve mineral kaybına engel olursunuz. Daha sonra sebzeleri ezmeden sadece suyunu tel süzgeçten geçirin. Bunun içine irmiği ilave edin ve 5 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Bebeğiniz bu lezzeti beğenir ve yerse sorun olmaz. Ancak çorbanın tadını hemen beğenmezse içine 1 adet kesme şeker atarak vermeyi deneyebilirsiniz.

Bebeğinize sebze çorbasını eğer anne sütü dışında besin alıyorsa, günde 1 öğün verebilirsiniz. Eğer 3 gün yedikten sonra herhangi bir sorun çıkmazsa, sebze çorbası hazırlarken içine yağsız et suyu kullanabilirsiniz. Özellikle çalışan annelere tavsiyemiz, sebze çorbasını hazırlayarak dondurucuda saklamalarıdır. Bu şekilde dondurulduğunda sebze çorbasını ya da sebze püresini 2 ay süreyle bekletebilirsiniz. Tazeliğini bu sürede koruyacaktır. Bebeğinize 1 hafta süreyle sebze çorbası verdikten sonra, sebze pürelerine rahatlıkla geçebilirsiniz. Bu süreçte sebze çorbasına 1 mama kaşığı kadar yağsız dana kıyması da koyabilirsiniz.

Bebeklere Sebze Çorbası Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni