Bebekler İçin Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebekler İçin Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler için kabak çorbası, bebekler ve küçük çocuklarda yetişkin insanlara oranla 6 kat daha fazla D vitamini, 4 kat kalsiyum, 4 kat C vitamini, 4 kat da çinko ve demire ihtiyaç bulunmaktadır. İlk 6 aylık dönemini tamamlayan bebeklerde anne sütünden sonra ek gıdalara geçiş yapılır. Anne sütü ile 2 yaşına kadar ek gıdalarla devam edileceğinden bebeklere verilen yiyeceklerin özenle seçilmesi gerekir. Temizlik aşamasından malzeme seçimine ve pişirmesine kadar oldukça özenli davranılması gereken bir dönemdir. Yetişkin gıdalarına göre bebek beslenmesinde gıdaların taze olmasına, ilaç atıkları ve küf gibi zararlı toksinler içermemesine çok dikkat edilmelidir. Bebeğe hazırlayacağımız gıdalar da önemli olan bebeğin karnının doyması değil besin faydasını gerektiği gibi alabilmesidir. Bebeklere çorba hazırlarken çorbaların aşırı derecede uzun süreler kaynatılması direkt olarak besinin değerini düşürmesine ve kaybetmesine neden olmaktadır. Hazırlayacağımız kabak çorbası bebekler için besin değeri oldukça yüksek ve faydalı olan bir çorba türüdür. Kabak çorbasının içerdiği vitaminlerden yeterince faydalanmak için sebze seçiminizi Türk gıda kodeksi tarafından belirlenmiş olan sebzelerde seçmeniz gerekir. Çünkü sebze ve meyveler katı kurallarla denetlenmektedir.

Oldukça fazla lif içeren kabak özellikle bebek beslenmesinde bağırsakları yumuşatarak bebeğin daha rahat dışkılama yapmasını sağlar ve içeriğindeki çok fazla C vitamini oldukça fazla olduğundan bebeğinizin günlük C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.


Bebekler için kabak çorbası nasıl yapılır?

 • 1 adet sakız kabağı (Sakız kabağı çorbalarda daha lezzetli olmaktadır)
 • 1 adet yumuşak olgun domates
 • 1 yemek kaşığı çift çekilmiş kuzu kıyması
 • 1 adet küçük yemeklik soğan
 • 2-3 dal dere otu
 • 1 su bardağı kemik veya et suyu
 • 1 su bardağı normal su
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Kabak çorbası nasıl yapılır?


Öncelikle kıymayı çorba tenceresine alıp soteleyelim. Kıymalar pembeleşince çok minik doğradığımız soğanı ilave edelim. Kısa bir süre soğanla kıymayı soteledikten sonra kabuğunu soyup rendelediğimiz domatesleri de ilave edelim. Sakız kabağının dış yüzeyini kazıdıktan sonra güzelce yıkayalım ve küp doğrayıp tencereye ilave edelim. Et suyunu ve normal suyu da ilave ettikten sonra 15 dakika kadar kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirelim. Pişirme işleminin sona ermesine 5 dakika kadar kısa bir süre kalınca minicik doğranmış dereotunu da ilave edelim. Bebek çorbalarını çok uzun süre kaynatmak besin değerlerini yok edeceği için kaynatma süresine dikkat edilmesi gerekir. Pişmiş olan kabak çorbasını çok fazla ezilmemesine dikkat ederek 1-2 kez blenderden geçirelim ve çorbayı bebeğimize vermeden önce 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip afiyetle yedirelim.

Bebekler İçin Kabak Çorbası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Zayıflatan Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Zayıflatan Çorba Tarifi ve Malzemeleri

5 Aylık Bebek Çorbaları Tarifi ve Malzemeleri

5 Aylık Bebek Çorbaları Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebek İçin Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?

Bebek İçin Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?

Güncel

Sarı Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sarı Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kelle Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kelle Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6