Brokoli Çorbası Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Brokoli Çorbası Kaç Kalori?

Brokoli çorbası kaç kalori sorusuna cevap vermeden önce brokolinin faydalarından bahsetmekte fayda var. Brokoli çorbası içerisindeki brokoli, folik asit, K, A, C vitaminleri ile demir, selenyum, potasyum, kalsiyum mineralleri açısından çok iyi bir kaynaktır. Brokoli çorbası, pankreas kanseri, meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Kilo problemi olan veya kilolarına dikkat eden kişilerin brokoli, birçok diyet listesinin en başında yer almaktadır. Brokoli kalp damar rahatsızlıklarına ve kansere karşı koruyucudur. Brokolinin nasıl tüketildiği kilo alımı için çok önemlidir. Brokoli sebzesinin çok yağlı besinlerle pişirilmesi kilo alımına sebep olurken, haşlama veya buharda haşlama şeklinde tüketilmesi zayıflama diyet listelerinde etkili olacağı gibi C vitamini açısından da çok iyi sonuç vermektedir. Brokoli çorbası kaç kalori sorusuna cevap olarak; 100 gramında 26 kalori vardır. Bir porsiyon brokoli çorbasında ise 60 kalori vardır.


100 gram brokoli çorbası diğer besin değerleri nelerdir?


Karbonhidrat 3,37
Protein (G) 0,91
Yağ (G) 0,96
Lif (G) 0,97
Kolesterol 0
Sodyum (Mg) 34,91
Potasyum 139,86
Kalsiyum (Mg) 29,26
Vitamin A 586,79
Vitamin C 24,92
Demir (Mg) 0,48

Brokoli çorbasının bir gramında sıfır kalori bulunmaktadır. Brokoli çorbasında büyük kâsede seksen beş kilo kalori vardır. Brokoli çorbası küçük kâsede otuz dört kilo kalori, normal orta boy kâse de altmış kilo kalori bulunmaktadır. Brokoli çorbası kepçede otuz dört kilo kalori vardır. Brokoli çorbası orta boy porsiyonda altmış kilo kalori bulunmaktadır.

Brokoli çorbası kaç kalori olduğu içerisinde kullanılan malzemelere göre değişmektedir, aynı zamanda kalori miktarını oldukça etkilemektedir. Örneğin kremalı brokoli çorbası yapılırken kalori miktarını yükselteceği için daha dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle diyet yapan kişilerin bu çorbayı çok az tüketmelerinde fayda vardır. Ayrıca brokoli çorbasının içerisine konulacak un, tereyağı ve patates gibi malzemelerde kalori miktarını önemli ölçüde arttırmaktadır. Kalori miktarı yükselirse porsiyon miktarlarını küçültmeniz gerekir. Brokoli çorbasına krema katmak, patates katmak istiyorsanız bu tür gıdaları ekleyecekseniz porsiyonları küçülterek tüketmeli ve alınan kalori miktarının fazla olmasını engelleyebilirsiniz.

Brokoli Çorbası Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebekler İçin Çorba Tarifleri

Bebekler İçin Çorba Tarifleri

Bebeklere Yayla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Yayla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler İçin Sebze Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler İçin Sebze Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Ayran Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Çorba Kilo Aldırır mı?

Hazır Çorba Kilo Aldırır mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6