Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Domates çorbası, insanların severek tükettikleri çorbalar arasında en üstlerde yer almaktadır. Ülkemizin her yerinde sevilerek tüketilen bu çorba yapılışı itibari ile son derece kolay ve son derece hızlıdır. Fakat domatesin mevsimsel olarak bulunması ya da organik domates tüketenlerin bu domatesleri mevsimsel olarak bulabilmesi nedeni ile domates çorbası ülkemizde yılın belli dönemlerinde biraz daha az tüketilmektedir. Domates çorbasının özellikleri arasında hafif bir çorba olması vardır. İçerisinde kullanılan maddelerin son derece hafif ve vücudun sindirim sistemini zorlamadan kolayca sindirebileceği malzemeler olması kişilerde herhangi bir mide ağrısına ya da sindirim problemine neden olmayacaktır. Yine bu özelliğinden dolayı domates çorbasını bebeklere ya da yaşlı insanlara da içirmek herhangi bir probleme neden olmayacaktır. Domates çorbası, lezzeti ve o muhteşem rengi ile son derece etkileyici bir çorbadır. Bu nedenle domates çorbası, sofralarınızda mükemmel bir görünümün yanı sıra sofranıza mükemmel lezzetler katacaktır. Domates çorbasının üzerine çorba servis yapılmadan önce kaselerin içerisine bir miktar rendelenmiş kaşar peyniri ekleyerek bu mükemmel çorbanın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Şimdi öncelikle malzemelerden bahsetmek üzere yapılışına geçelim.

Domates Çorbası malzemeleri
  • Beş adet orta boy en kırmızısından domates,
  • Birkaç tutam toz biber,
  • Beş su bardağı su,
  • Bir miktar tuz,
  • İki yemek kaşığı kadar tereyağı,
  • Bir yemek kaşığı buğday unu,
  • Bir miktar rendelenmiş kaşar,
  • Son olarak bir çay bardağı süt
Domates çorbası yapılışı için işte bu malzemeleri hazırlamanız yeterli olacaktır. Uygun kıvamı tutturmak için beklediğiniz lezzeti yakalayabilmeniz için tam olarak malzeme miktarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca malzemelerimizin en sonunda bahsettiğimiz süt kişinin isteğine bağlı olmaktadır. Yani ekleyeceğiniz süt çorbaya farklı kokular verecektir. Bu durum sizin damak zevkinize bağlıdır.

Domates Çorbası Nasıl Yapılır?

Adım 1: Unutulmamalıdır ki domates çorbası yapılışı sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli durum hijyen kurallarıdır. Uyacağınız hijyen kuralları ailenizin ve sizler için çok daha iyi olacaktır. Öncelikle domateslerimizi iyice yıkadıktan sonra ayrı bir kap içerisine rendeleyelim. İsteyenler domatesin kabuklarını soyabilirler. Çünkü kabuklar domates çorbası hazır olduktan sonra ağzınıza gelerek sizleri rahatsız edebilir.

Adım 2: bu adımda domatesleri rendeledikten sonra ayrı bir tava içerisinde ocağın altını orta ateşe açarak tereyağını eritin. Tere yağı eriyip biraz kızdıktan sonra arttık elinizde bulunan unu tavaya ekleyin ve unun rengi kahverengi olana kadar iyice kavurun. Unu eklediğinizde yağsız kalmış gibi görünebilir. Fakat daha sonradan yağını bırakacağı için yağ eklemenize gerek yoktur. Yağ kavrulduktan sonra toz biberi un üzerine ekleyebilirsiniz.

Adım 3: Üçüncü adımda artık yavaş yavaş domates çorbasının yapılışının en önemli kısımlarına geldir. Tere yağında kavrulan un içerisine artık rendelemiş olduğumuz domatesleri ekleyerek iyice karıştırın. Yaklaşık 20 dakika kadar bu şekilde karıştırarak pişirin. Pişirme sırasında bol bol karıştırmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Adım 4: bu aşamada iyice pişirdiğiniz domates ve unu geniş bir kaba alarak içerisine beş bardak suyu ve sütü ekleyiniz ve kıvamını tam olarak alana kadar bol bol pişirmeye devam edin. Bir süre sonra sizlerde kıvam aldığını hissedeceksiniz. Daha sonra yeteri kadar tuzu atında ve bol bol karıştırın. Bu işlemde ise bol bol blendera verin ve bir süre bu işleme devam edin. Artık domates çorbası hazırdır. Şimdi uygun kaselere koyarak üzerine rendelenmiş kaşarları ekleyebilirsiniz.

Sizlerde bu şekilde dört adımda domates çorbasını yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

Domates Çorbası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pancar Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pancar Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsaklı Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsaklı Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pratik Çorba Tarifleri ve Malzemeleri

Pratik Çorba Tarifleri ve Malzemeleri

Salçalı Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Salçalı Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sultan Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Sultan Çorba Tarifi ve Malzemeleri