Ekşili Çorba Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ekşili Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Ekşili çorba, Ekşi seven insanların bolca tükettikleri bu mükemmel lezzet birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Fakat bazı insanların bu çorbayı yapamaması nedeni ile tüketilememesi onlar için üzücü bir durumdur. Anadolu'nun vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ekşili çorba özellikle ülkemizin doğu bölgelerinde bolca tüketilen ve çok sevilen bir çorba türüdür. Bunun yanında lezzeti nedeni ile her yemeğin yanında tüketilebilmesi de bu çorbayı birçok zaman yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ekşili çorba içerisinde biraz fazla malzeme kullanılmaktadır. Fakat kullanılan malzemeler çorbanın lezzetine bakıldığında tamamen unutulmaktadır. Ekşimsi bir tadı olan ekşili çorbanın içerisine koyulan malzemeleri temin ettikten sonra yapılış aşamasına geçmeniz sizleri daha sonra bu malzemeleri temin etme ile uğraştırmayacaktır. Bu nedenle malzemelerin tümünü önceden hazırlayarak çorbanın yapılışına geçebilirsiniz. Ekşili çorba yapmadan önce köftesi için, sosu için ve üzeri için ayrı ayrı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Ekşili Çorba Malzemeleri
 • 250 gram kadar yağsız ya da az yağlı kıyma,
 • Bir miktar tuz ve karabiber,
 • Yarım çay bardağı pirinç ve bir miktar kimyon
Sos yapılacak malzemeler
 • Yarım çay bardağı yoğurt,
 • Yarım yemek kaşığı un,
 • Bir adet yumurta ve yarı limon,
Üzeri için kullanılacak malzemeler
 • Bir yemek kaşığı tereyağı,
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Bir miktar nane
Ekşili çorba nasıl yapılır?

Öncelikle geniş bir kap içerisine köfte malzemelerini ekleyerek iyice yoğuralım. Yaklaşık 10 dakika kadar yoğurma işlem yeterli olacaktır. Daha sonra bir tepsinin üzerine un serperek her yerini unlayın. Daha sonra yoğurmuş olduğunuz köfteyi küçük parçacıklar alarak misketler boyunda yuvarlayarak hepsini tepsinin üzerinde iyice unlayın. Unlama işlemini köfteleri yuvarlayarak değil tepsiyi sallayarak un ile temas ettirelim.

Daha sonra bir tencere suyun içerisine bir miktar tuz atarak yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. Su iyice kaynadıktan sonra yapmış olduğumuz köfteleri suyun içerisine yavaş bir şekilde dağılmamasını sağlayarak ekleyin. Bu şekilde yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar kaynattıktan sonra köftelerde hemen hemen pişmiş olacaktır.

Bu köfteler kaynarken sizlerde ayrı bir kap içerisinde unu, yumurtayı yoğurdu karıştırarak üzerine yarım limonun tümünü ekleyerek oldukça karıştırın. Bu işlemi boca çırparak yapabilirsiniz. Bu karışım içerisine isterseniz bir kaşık kaynayan köfte suyundan ekleyerek kıvam almasını sağlayabilirsiniz. Bu karışım tamamlandıktan ve köftenin kaynama süresi dolduktan sonra artık yavaş bir şekilde kaynayan köftelerin içerisine bu karışımı yavaş ekleyebilirsiniz. Bu karışımı hızlı eklerseniz bu durumda topaklanma gibi problemler meydana gelebilir.

Son olarak ekşili çorba üzerine kullanacağınız basit sosu da yaptıktan sonra afiyetle çorbanızı tüketebilirsiniz. Bunun için öncelikle küçük bir tava içerisinde zeytinyağını ve tereyağını eritin. Üzerine naneyi de ekledikten sonra çorbayı servis yapabilirsiniz.

Ekşili Çorba Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hazır Çorba Kilo Aldırır mı?

Hazır Çorba Kilo Aldırır mı?

Lebeniye Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Lebeniye Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tavuklu Düğün Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Düğün Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Erişte Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Erişte Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6